close
close search
ÖNE ÇIKAN HABER | 2021-11-18 17:44:45

Konfrut AG Tarıma Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor

cover

Tarımsal ürünlerin verimli bir şekilde üretiminden taşınmasına kadar bütün süreçlerinde rol alan Konfrut AG Tarım, üreticilere sunduğu yeni nesil endüstriyel tarım yaklaşımıyla tarımsal değer zincirinde verimlilik odaklı çalışarak, dijitalleşmeyi ve teknolojiyi tüm bu süreçlerin merkezinde tutuyor...

Konfrut AG Tarım’ı nasıl tanımlayabiliriz? Tarım sektöründe konumlandırmak gerekirse neler söyleyebiliriz? Ayrıca Konfrut AG Tarım’ın misyonu ve vizyonunu nasıl açıklarsınız?

Konfrut AG Tarım, Türkiye’de yeni nesil endüstriyel tarıma öncülük eden, teknolojiyi ve sürdürülebilir uygulamaları tarım sektöründe tedarik, taşıma ve depolama aşamalarına entegre ederek ürünleri en verimli ve doğal haliyle üreticilerle buluşturan bir iş ortağıdır. Dünyada artan nüfus ve değişen beslenme alışkanlıklarıyla birlikte doğal ve sağlıklı gıdaya olan talep her geçen gün artıyor. Klasik tarım ve tedarik zinciri yöntemleriyle artan taleplerin karşılanması artık çok mümkün değil. Bütün bunların yanında, sürekli değişen ve yenilenen gıda mevzuatlarına uygun tarımsal hammadde tedarik ihtiyacı da tarıma yeni bir bakış açısı getirmeyi zorunlu kılıyor. Tam bu noktada Konfrut AG Tarım olarak, tüm bu değişimi üreticilerimizle birlikte yapabilmek için projelerimizi yönetiyor ve yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Konfrut AG olarak misyonumuz, teknoloji ve sürdürülebilir uygulamalar ile insanların yaşamlarını iyileştirmek ve gezegenin korunmasına yardımcı olarak tarımsal dönüşüme öncülük etmektir. Vizyonumuz ise uçtan uca dijital bir tarımsal tedarik zinciri oluştururken, aynı zamanda DNA’mızdaki sıfır atık prensibiyle yeşil dönüşüme liderlik eden şirket olmaktır.

Yeni nesil endüstriyel tarım tam olarak neyi ifade ediyor?

Tarımsal değer zincirinde verimlilik odaklı çalışarak dijitalleşmeyi ve teknolojiyi bu süreçlerin tüm aşamalarının merkezinde tutmak, mevzuatlara uygun üretim ve sektörel yeniliklerin üretime yansıtılması yeni nesil endüstriyel tarımın temelini oluşturuyor. Ürünlerin doğal ve sağlıklı olarak üretilmesi, daha verimli şekilde taşınması ve depolanması ancak çağdaş tarım ve taşımacılık yöntemlerinin kullanılması ile mümkün. Bu bakış açısıyla yola çıkarak, çözüm ortaklarımızla beraber sahaya kurduğumuz dijital araçlarımızla sürekli bilgi topluyor ve veriye dayalı kararlar alıyoruz.

Konfrut AG Tarım birlikte çalıştığı üreticilere ve iş ortaklarına nasıl teknolojiler sunuyor? Bu teknolojiler ne gibi avantajlar sağlıyor?

Sözleşmeli tarım arazilerimize kurduğumuz “Tarımsal Sensor İstasyonları” ile tarladan alınan toprak ve havaya ait saatlik sıcaklık ve nem, rüzgâr yönü, şiddeti ve yağış miktarı değerlerini kullanarak, tarlaya özel sulama planlaması yapıyoruz. Uydulardan günlük elde edilen 3 metre çözünürlüklü görüntüleri, özel algoritmalarla işleyip tarlada az ya da yavaş gelişen alanların belirlenmesini sağlıyoruz. Toprak numunelerini “Dijital Toprak Analiz Cihazı” ile anında test ediyor ve uygun bitki besleme programları oluşturulmasını sağlıyoruz. Soğuk zincirin izlenebilirliğinin sınırlı olduğu ülkemizde, teknolojik yatırımlarımızla sıcaklık ve araç takibi yaparak ürünlerin en güvenli şekilde taşınmasını sağlıyoruz. Böylelikle taşımacılıktan kaynaklanan kayıpların önüne geçiyoruz.

Adından söz ettiren Sözleşmeli Organik Çilek Projesi’nin detaylarını anlatabilir misiniz? Üretim sürecinde hangi teknolojiler kullanıldı ve Konfrut AG Tarım bu projeyle neleri amaçladı?

Bu yıl başladığımız Sözleşmeli Organik Çilek Projemiz, Türkiye’de tek seferde yapılmış en büyük organik çilek projesidir. Toplam 2 bin 500 dekarlık alanda uygulanan projemizle bilinen çilek üretim sahalarının dışına çıkıp, yeni proje bölgeleri yaratmayı hedefledik. Bu amaçla Balıkesir, Çanakkale ve Niğde illerinde yeni ekim sahaları yarattık. Bunu yaparken, üreticilerimize fide desteği, avans desteği ve organik tarımda kullanıma uygun sertifikalı zirai ilaç desteği sağladık. Aynı zamanda sürekli sahada olan ziraat mühendislerimizle danışmanlık hizmeti sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Sahada gösterdiğimiz performans üreticiler tarafından takdirle karşılandı. Projeye katılım için de üreticilerden yoğun talep görüyoruz. Projemizi her yıl büyütmek hedefindeyiz.

Sözleşmeli Organik Çilek Projesi kapsamında hasat edilen çileklerin verim ve kalitesi beklentilerinizi karşıladı mı? Bu projede üretilen çileklerde öne çıkan özellikler nelerdi?

Projedeki ilk yılımızda, alanında uzman ekibimiz ve üreticilerimizin iş birliği sayesinde güzel bir hasat yılı yaşadık. Elde edilen ürünlerin brix ve renk gibi fiziksel özellikleri çok yüksek kalite değerlerindeydi. Tüm bunların yanında, tarla aşamasından başlayarak tarımın sürekli içinde olmak, pestisit kalıntısı sorununu neredeyse tamamen ortadan kaldırdı. Arazilerden aldığımız ürün numuneleri ile pestisit ve kalıntı analizlerini kendi laboratuvarımızda ve bağımsız laboratuvarlarda gerçekleştiriyor ve yaptığımız testlerle doğruluyoruz.

Projede yer alan üreticilerin yaklaşımları ve değerlendirmeleri nasıldı? Sonuçlar kendilerini memnun etti mi?

Çilek tarımı kendi başına oldukça zor bir süreç. Organik çilek tarımı ise çok daha zorlu ve mutlaka üreticinizle beraber hareket etmeyi gerektiriyor. Çeşitli finansal destekler ve eğitimler ile üreticilerimizi sürekli destekliyor ve uzun yıllık sözleşmelerle cesaretlendiriyoruz. Ekibimiz sürekli sahada. Projelerimizin bulunduğu köylerde düzenlediğimiz toplantılar ile bu süreci yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Sözleşmeli Organik Çilek Projesi’nde uygulanan yetiştirme yöntemleri bölgesel olarak farklılık gösteriyor mu? Yetiştiricilikte hangi kriterle göz önüne alınmalı?

Bölgelere göre yetişen çilek varyeteleri değişiklik gösteriyor. Bir bölgede yetişen ürün başka bölge için uygun olmayabilir. Toprak ve su özellikleri, rakım, bölgesel tarım alışkanlıkları, işçi gereksinimleri gibi etmenler projenin başarısı için önemli. Sahadaki uzman ekiplerimizle bölge tarımına en uygun ürünün tespitini yapıyoruz.

Gelecekte Konfrut AG Tarım’ın Sözleşmeli Organik Çilek Projesi’ne benzer farklı ürünlere dair projeleri olacak mı?

Organik Çilek Projemizin yanında, önümüzdeki dönemde berry çeşitleri ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyvelerle birlikte organik nar, elma, armut, kiraz ve vişne gibi meyveleri de projemizin içine almayı hedefliyoruz.

Bize Katılın!

İnsan kaynakları politikamız hakkında bilgi alın.

signature